Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.

Miért válassz körültekintő(bb)en aromadiffúzort?

Miért válassz körültekintő(bb)en aromadiffúzort?

Először is el kell döntened, hogy hidegpárásítót, vagy párologtatót keresel, avagy illóolaj porlasztására kifejlesztett készüléket szeretnél vásárolni. Örömteli, hogy az aromaterápia “trendi” lett, sajnos azonban a minőség csak az aromáig tart…

 

Tegyünk rendet a készülékek piacán! 

Először is el kell döntened, hogy hidegpárásítót, vagy párologtatót keresel, avagy illóolaj porlasztására kifejlesztett készüléket szeretnél vásárolni. Örömteli, hogy az aromaterápia “trendi” lett, sajnos azonban a minőség csak az aromáig tart…

 

Tegyünk rendet a készülékek piacán! 

 

 

 

1. A hidegpárásítók szimplán a levegő párásítására szolgálnak, illóolajjal használni őket nem lehet. Sokféle ilyen készülék kapható a piacon. A kisebb méretűek külsőleg a megtévesztésig hasonlíthatnak az aroma diffúzorokra, sokszor LED világítással bírnak, árban pedig rendkívül kedvezőek, akár pár ezer Ft-ért kaphatók. 

 

De mit kapsz a pénzedért? Ha a (gyakran apró betűs) termékleírásokat alaposan elolvassátok, kiderül, ezeket tilos illóolajjal működtetni. A valódi illóolajok ugyanis tönkreteszik az ilyen készülékek belső műanyag alkatrészeit. Szóval vizet, esetleg aromavizeket, hidrolátumokat tölthetsz bele, így a készülék közvetlen közelében (de csak ott ;-)) kevésbé lesz száraz a levegő. 10.000 Ft alatt jellemzően végtelenül egyszerű termékeket kapsz, amelyekben gyakran még vízszint jelző sem található, így a túlmelegedés veszélye is fennáll. Teljesítményük alacsony: 2 W körül, míg egy jó minőségű aroma diffúzor 12 W teljesítményt ad le. 

2. Vannak aztán az aromadiffúzorként hirdetett, silány minőségű termékek, szintén nagyon vonzó áron, sokféle fazonban kaphatók (bár egy-két forma jól felismerhető, igazai tucat termék külső, csak a márkajelzés más). Ezek elvileg képesek az illóolaj porlasztására, ám messze nem azt az élményt nyújtják, amit az aromaterápiában életvitel szerint gondolkodó, egészségtudatos vásárló megszokott. Igazi fogyasztási cikkek ezek: megveszed, kicsit használod, eldobod. :-(

 

Tipikus problémák: “köpködi” a vizet, az asztal vagy komód nedves lesz a lecsapódó párától. Nagyon hangos, zúgó ”motorszerű” működés. Nem fújja a párát, inkább csak “pöfékel”. Alig érződik az illóolaj aromája. Takaríthatatlanul elszíneződik a víztartálya az olajoktól. 

Hadd mutassak nektek egy - négybetűs áruházból származó - alig 3 hónapot, valódi illóolajokkal használt diffúzor belsőt. Nem csupán arról van szó, hogy elszíneződött a műanyag, hanem az  szépen lassan “feloldódott” az illóolajban. Ki tudja, milyen mennyiségű műanyag részecske kerül ki ilyenkor a levegőbe porlasztva? 

 

 

A gyorsan széteső, törékeny műanyagból készülő szerkezeteket nem lehet összehasonlítani az orvosi műanyaghoz hasonló alapanyagokból készültekkel. Utóbbiak képesek ellenállni pl. a citrusfélék esszenciáinak “oldó” erejének is.

 

Én inkább ezt raknám a gyerekek szobájába: 

 

Persze oldószeres, nem tiszta “aromaolajok” használata a magas minőségű diffúzorokat is tönkreteheti. De ez egy másik történet…

3. Vannak aztán a nagyobb kapacitású, komolyabb hidegpárásítók. Ezek persze nem “hideget” adnak, hanem vizet porlasztanak, vagyis vízpára és nem vízgőz kerül a levegőbe. Bizonyos légúti betegségeknél hasznos lehet, de jól kell tudni használni őket, vagyis beállítani és mérni a páratartalmat. Egy egész szobát párásítani képes készülék teljesítménye kb. 15-30 W, víztartálya akár több literes, így tud 150-300 g/h kapacitást biztosítani. Léteznek melegpárásító, légmosó, légtisztító, ionizáló készülékek is, illetve ezek különböző kombinációja. Bizonyos párásítóknak van illóolaj tálcája, vagy kis szivacslap, amire cseppenthető illóolaj, de nem az illóolaj porlasztásra készültek, ne számíts aromapárára.

 

4. Milyen tehát a megfelelő minőségű aroma diffúzor?

Hidegpárával, ultrahang technológia segítségével porlasztják a légtérbe a különböző célra összeállított illóolajat vagy keverékeket. A készülékek víztartályába direktben adagolt illóolaj cseppeket az ultrahang több milliónyi mikromolekulára töri szét (másodpercenként 2 milliós frekvenciával kelt rezgéseket, hő felhasználása nélkül), így minden lélegzetvétellel a légutak számára is jól tolerálható aromapárát lélegzünk be.

(Az aromamécses, vagy gőzpára magas hőforrású működése károsíthatja az illóolaj kémiai alkotóit.)

 

Egy megfelelő minőségű készülék így néz ki egy éves használat után is.

 

Aroma diffúzoraink ionizálók is egyben, azaz negatív ionokat juttatnak a levegőbe. A negatív ionok jótékony hatását régóta ismerjük. Gondoljatok csak a friss, szabad, vidéki levegőre, melynek negatív ionszintje kb. 2.000 ion/cm³, tenger- vagy óceánparton, vízesések közelében ez a szám több tíz- vagy akár százezer.  Egy zárt irodában, szobában sajnos csak 40-100 ion/cm³. 

 

 

 

Napjaink egyik kihívása, hogy a negatív ionok aránya drasztikusan lecsökkent környezetünkben. Még 50 évvel ezelőtt a levegőben a negatív – pozitív ionok aránya 2 : 1 volt, mára ez az arány éppen megfordult. A negatív ionok energiaszint növelő, keringésserkentő, anyagcsere serkentő, légzőszervek működését támogató tulajdonságokkal bírnak. Ezen túl csökkentik a stressz szintjét, növelik a szellemi teljesítőképességet. Például Dr. Albert P. Krueger és Reed 1972-es kísérletei azt mutatták, hogy influenzával intranazálisan fertőzött egerek halálozási aránya ioncsökkentett (városi) levegőben nőtt, ionizált légtérben csökkent. Az emberekre gyakorolt hatások is igazolódtak. A betegek gyorsabban gyógyulnak, erősödik az immunrendszer, csökken az idegesség, nő a hangulatfelelős szerotonin szint az ionizált levegőjű térben.

 

5. Külön kategóriát képeznek az illóolaj porlasztók, vagyis szárazdiffúzorok. Jó választás akkor, ha nagy tereket szeretnénk illatósítani. 

 

 

Ha minden szempontból biztonságos, garantált minőségű, ráadásul csodaszép, formatervezett aroma diffúzor modelleket szeretnél az otthonodban látni, akkor katt ide:https://wellarom.hu/aromadiffuzor

 

Az oldal tetejére