Örömvasárnap van, Szűz Mária dicsérete, a rózsaszín gyertya meggyújtásának napja. "Az Úr küldött, hogy örömhírt vigyek..."
Érezzük-e az örömöt a várakozásban, vagy legyűrik a derűt a hétköznapok gondjai, indulatok és a harag? Elfelejtkezünk gyakran arról, hogy minden múlandó: a világ aktuális bajai, a csalódások, a nehéz időszakok. Szabaduljunk meg hát rossz érzéseinktől, aggodalmainktól, és tanuljunk gyermekeinktől. Szerezzünk vissza valamennyit ártatlanságunkból, merjünk bízni, mint ők. Láttál-e már kételkedni kisgyermeket? Hogy járnak-e decemberben körülöttünk az angyalok, jön-e a Mikulás, vagy nincs is értelme levelet írni a Jézuskának?
Minden adventi reggelen boldogan-büszkén csodálkozom rá, hogy a 10 éves is elmúlt nagylányom pizsamában rohan a falon lévő naptárhoz, vajon mit hoztak az angyalok. A keresztanyja futár-hozta Mikulás csomagját az ablakba kell tegyük, másként nem tudjuk elmagyarázni, hogy került ide. Az egyetlen hihető verzió gyermekeim számára, hogy a decemberi ajándékok varázslatok, angyali lépések a Karácsony csodájához…
Hát ne legyünk mi se közömbösek, hitünkért és bizalmunkért a mi ajándékunk az öröm és a béke lehet. Azt mondják, örömvasárnapon leszáll hozzánk egy fehér angyal, és megérint bennünket fénysugarával, ha képesek vagyunk a tiszta szeretet érzésére. Maga után hagyja szívünkben a békét és boldogságot. Hagyd hát, hogy ragyogjon benned is a Fény. A szemedben, a szívedben, egész testedben.
Legyen ez a jóindulat hete. Fogadjuk meg, mi is jók leszünk. Kezdjük úgy, hogy ezen a héten mindenről és mindenkiről csak jót mondunk. Keressük meg azokat a barátokat, családtagokat, akikkel rég nem beszéltünk, tegyük meg mi az első lépést!
Ez a vasárnap az idén egybeesik a boszorkányos népszokások, azaz Luca napjával. Szent Lucia az V. században élt szűz és vértanú volt, a Fényhozó (lux latinul fényesség).
„Menjetek ki a hegyekbe, szedjetek olajfaágakat, fenyő, mirtusz meg pálmaágakat és más leveles ágakat, s csináljatok belőlük sátrat, amint meg van írva.” (Nehemiás könyve)
Erre a hétre a bibliai olajok közül a mirtuszt (Myrtus communis) választottam nektek, a Boldogságos Szűz Mária virágát, avagy a Szépség illóolaját.
Az első mirtuszágat a monda szerint Ádám hozta el a Paradicsomból, hogy az egykori boldogságra és halhatatlanságra emlékeztesse.
A mitológia szerint Aphrodité egy tengeri fürdőzés alkalmával csak mirtuszbokrok közé rejtőzve tudott elmenekülni a szatírok elől, így személyes kedvenc növénye lett. Azóta a szépség, a szerelem, a remény, a fiatalság, a hűség, az érintetlenség és az üdeség szimbóluma. A görögök az Aphrodité tiszteletére szentelt templomok köré mirtuszbokrokat ültettek, és az istennő szobrait mirtusszal koszorúzták. A szigorú erkölcsű istennő, Zeusz felesége, Héra, azonban nem tűrte Aphrodité virágát, mert szerinte az érzéki örömöket sugallta.
A mirtusz kultusz legnagyobb őrzői a zsidók, akik először használták menyasszonyi koszorúként (mirtuszág-isten békéje), és életük, vallási szokásaik részévé vált. Jelképe lett a művészetnek, költészetnek, drámaírókat, filozófusokat “koronáztak” meg vele. A pálmával együtt a vértelen győzelem elismerésének szimbóluma (míg a véres küzdelemben győztes jutalma a babérkoszorú volt).
Szentebb e föld, honunk áldott alapja,
Mióta, nagy szív, benne nyúgoszol;
Szentebb a multak ezredévi lapja,
Mióta, nagy név, hozzá tartozol.
Koszorút elő!… morzsoljuk el könnyűnket;
Az istenülés perci már ezek!
Borítsa ünneplő mirtusz fejünket:
Reménnyé váljon az emlékezet.
(Arany János: Széchenyi emlékezete részlet)
A Balkánon a soha meg nem szűnő szeretet jeleként teszik a koporsókra, angol néphagyomány szerint csak akkor nő a mirtusz, ha egy nő ülteti el, és a békés otthont jelképezi.
A mirtusz örökzöld cserje, sok-sok ággal, barnásvörös kéreggel és kis hegyes levelekkel. Illatos fehér vagy rózsaszínű virágai vannak, áltermése sötétlila bogyó, így csodás dísz- és gyógynövény. A mediterrán térségben, Ázsia nyugati részén, Észak-Afrikában honos (Marokkó, Tunézia, Korzika). A friss hajtásaiból, leveleiből, virágaiból készülő illóolaj nemcsak illatszerek, parfümök, hanem szerelmi bájitalok fontos összetevője volt.
A XVI. századtól előszeretettel alkalmazzuk kozmetikumkészítéshez. A franciák szépítőszert készítettek a mirtusz bogyójából, illatos, arcszépítő, ránctalanító, fiatalító folyadékot, az „angyalok vizét” (Eau d’Anges). A korzikai angyalvíz, vagy Aphrodité-víz, azaz mirtusz hidrolátum méltán híres szépség- és varázslószer. Parfümként használták, a fürdővízhez is adták, nemcsak a szerelmesek egymás közti romantikus kapcsolatának megerősítésére, hanem az önszeretet előhívására is.
Használták leheletfrissítőként, ételízesítőként. Szardínián mirtuszból készül a helyi specialitás, a “Mirto” likőr (a leveléből fehér, a bogyóból piros), étkezések után kínálják az emésztőrendszer támogatására, de desszertnek is remek.
A mirtusz illóolaja mély belső bölcsességet hordoz, azt tanítja, hogy az isteni szeretet minden élőlényt magába foglal. Támogatja azokat, akik sötét időket élnek át, és segít felkészülni a fényesebb időkre. Barátként vezet minket az átmeneti időszakokban. (Suzanne Fischer-Rizzi)
Több időszak is lehet az életünkben, mikor úgy érezzük, nem találjuk a kivezető ösvényt, útvesztőben bolyongunk. Valójában az út nem odakint, hanem legbelül kacskaringós, s ha megtaláljuk az aranyszálat, életünk vezérmotívumát (értelmét), fényesen világlik fel, milyen úton érdemes járnunk. Elsőként tehát magunkat szükséges elfogadni - szépnek találni - feltétel nélkül szeretni, megbocsájtani, megnyugodni. A mirtusz a személyiségfejlődés nagy támogatója: a titkok felfejtése mellett, a józan ítélőképesség megtartásával és a különbségtétel lehetőségével ajándékoz meg. Igazi kiegyensúlyozó olaj, úgy is mint a férfi és női energiák harmóniájának megteremtésében, az endokrin rendszer (pajzsmirigy) és légzőszervek támogatásában. Elzáródásokat megszüntetni képes, erős hatású, stabilizáló, mértéktartó olaj. Felszabadulást, kiszabadulást hoz, oldja a bezártság érzetét. Nagyszerű társ meditációhoz és pihentető alváshoz. Rozmaringgal párosítva jó választás a koncentráció elősegítéséhez, tanuláshoz, zavartság megszüntetéséhez, a hideg fejjel történő fókuszáláshoz.
“A mirtusz segít nekünk meglátni az igazságot minden dologban és hogy tisztánlátó döntéseket hozzunk a spirituális keresésünkben. Energiája nagyon magas rezgésű, finom, és nagyon feminin. Növeli az intuíciónkat, kreativitásunkat és tisztánlátásunkat.” (Felicity Warner)
Ha szakrális olajokkal történő “munkába” fognánk, jó döntés a mirtusszal indulni az útra. Ő lehet a szent küszöb, amelynek segítségével beléphetünk magasabb valóságokat megmutató olajok világába. Inhaláld és hagyd, hogy aromája tisztítsa gondolataid, érzéseid, cseppentsd a mellkasodra, hogy erősítse szívcsakrád energiáit. De csak akkor nyisd ki az üveget, ha tudsz egy kis időt tölteni önmagaddal…
Szép mirtusz, susogj csak!
Milyen csendes a világ!
Nézd a pásztor holdat:
a tiszta égen át
hajtja a fény felé fenn
a bárányfelleget.
Aludj hát, Kedves, szépen,
míg újra nálad leszek.
Szép mirtusz, susogj csak,
ringasson csillagfény!
A gerlicék alusznak
fészkük pihés ölén.
A fényből isznak rég fenn
a bárányfellegek.
Aludj hát, Kedves, szépen,
míg újra nálad leszek.
Hallod, a forrás hogy rebben,
a tücsökszó hogy rivall?
Hallgatózzunk csendben, csendben,
boldog, ki álmába hal;
boldog, akit felhő ringat,
s hold éneke andalít,
héjjázás kit mámoríthat:
álom bontja szárnyait,
s fenn az égi réten szedhet
csillagot virág helyett.
Aludj, álmodj, szállj, felkeltlek
csakhamar, s boldog leszek.
Clemens Brentano: Szép mirtusz, susogj csak! (Fordította Keresztury Dezső)